Apríl v prosinci

Nemluvím o počasí, i když bych mohla. Teploměr se přes poledne často vyšplhá až k 20 stupňům a to na prosinec fakt moc nevypadá. Mám na mysli apríl, den vtipálků a šprýmařů, kterému je u nás věnován 1.duben. Tak ve Španělsku je „apríl“ dnes, 28.prosince. Slaví se Día de los Santos Inocentes, což by se dalo přeložit jako svátek neviňátek. Den je určen památce betlémských novorozenců, které nechal vyvraždit král Herodes Veliký.

Jak se křesťanský svátek, připomínající tak krvavou událost, stal důvodem k žertům a zábavě? Původ není úplně jistý, ale různé zdroje uvádějí, že ve středověku se smíchal s tradicemi pohanského svátku Fiesta de los locos – svátek bláznů, který se slavil mezi Vánocemi a Novým rokem. Právě tento svátek, jak jeho jméno uvádí, vybízel k bláznovství, k zábavě, k více či méně nevinným žertům.

Dneska už nikdo nezná historii a někteří ani křesťanský původ. Ale vtípky se dělají často. Od klasických přilepených papírů s vtipným nápisem na zádech, soli v cukřence až po těžší kalibry, které někdy nahánějí i strach. Protože svátek jde s dobou, dokonce si můžete na mobil stáhnout aplikace, které za vás vtípky vymyslí, nebo i provedou. Jako například, že za vás zavolají oběti žertu, řeknou jí, že něco vyhrála, jen musí počkat na lince a mají jí tak třeba i hodinu na telefonu… Prostě škodolibosti se meze nekladou. Těmto žertům se říká inocentadas a nevyhnou se jim ani slavní. Každoročně španělská televize nabízí benefiční galavečer, kde pouštějí reportáže jak nachytali slavné osobnosti a vybrané peníze jdou na dobročinné fondy pomáhající dětem.

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s